c

Proč byla přednáška "Co přináší Internet Explorer 11" propadák?

Dnes jsem navštívil přednášku od Microsoftu na téma Co přináší Internet Explorer 11. Už zezačátku jsem byl trochu skeptický, ale říkal jsem si, že dám Microsoftu šanci a že se třeba dozvím nějaké zajímavé triky a vychytávky z Developer Tools v IE11, které se mi budou později hodit při práci... Ale začněme pěkně odzačátku.

Jako webdeveloper a hlavně "frontenďák" mám k Microsoftu a IE jisté výhrady, ale anotace jejich přednášky vypadala celkem slibně: Přehledová přednáška o HTML5 technologiích v Internet Exploreru. Mimo jiné si ukážeme, jak vytvořit webovou aplikaci tak, aby byla do Windows integrovaná stejně jako nativní aplikace. Podíváme se i na Vývojářské nástroje F12, pomocí kterých se webová aplikace snadno ladí. Vysvětlíme si i jednotlivé vykreslovací režimy IE, abychom uměli připínat mezi kompatibilním režimem a režimem s podporou moderních standardů.

Samotná přednáška už bohužel tak slibná nebyla, pokusím se jí popsat v několika sekcích, které obsahovala.

Historie IE

Lehký úvod do historie jednotlivých verzí Internet Exploreru, představení všech verzí, jejich vykreslovacích režimů a módů (z nichž má nejzajímavější název IE8 Almost Standards - aneb víme, že to není ono). Skoro každá nová verze prohlížeče přišla s novým režimem + podporovala režimy předcházející, takže místo toho, aby se IE držel W3C standardů, na sebe pořád nabaloval nové a nové zmetky.

To by mělo skončit s příchodem Edge, nového režimu, který používá IE11 a který bude (dle vyjádření Microsoftu) ve všech dalších verzí IE stejný, tedy už žádné změny, žádné nové režimy.

Integrace webové aplikace do Windows

Jedna z částí, na kterou jsem se dost těšil, protože už jsem dříve četl o tom, že s HTML5 lze vytvářet aplikace pro Windows.

Bohužel, opět celkem zklamání. Jediné, co bylo předvedeno, byla jakási služba, přes kterou si můžete připnout odkaz na webovou stránku do dlaždic ve Windows 8. Jakýsi zástupce, který vám otevře přímo daný web, akorát místo ikonky na ploše to je dlaždice v metru Win8. Integrace jak prase, fakt... Ale bacha, můžete si zvolit barvu dlaždice. Nájs.

Funguje to tak, že si zvolíte barvu dlaždice, obrázek, a necháte si pro váš web vygenerovat HTML kód, který vložíte do hlavičky stránky. Více informací se dozvíte přímo na webu generování dlaždice: http://www.buildmypinnedsite.com/

Developer Tools

Aneb Vývojářské nástroje F12, které pomáhají vývojářům ladit web (představte si FireBug, ale v IE). Myslel jsem, že o tomto celkem důležitém nástroji bude celá přednáška (nebo alespoň většina). Kvůli tomu jsem tam hlavně šel, protože jsem doufal, že se dozvím nějaké užitečné tipy / triky / rady, jak nástroje F12 používat. Opět omyl.

Celý nástroj byl předveden asi tak v 5 minutách na pár slidech s popisem, co že to vlastně umí. Pak následoval praktický příklad, u kterého se přednášejícímu nepodařilo předvést to, co chtěl, takže se musel vrátit ke screenu na slidu, aby alespoň trochu ukázal, co chtěl...

A co že vlastně Developer Tools umí? Sledování sítě, úprava CSS (ovšem ne pro IE7 režim) a přepínání režimů IE. Ale (jak už jsem zjistil dříve díky používání při práci), pokud se přepnete na režim IE7 / IE8, tak vám to nezpracuje podmíněné komentáře typu:

<!--[if lt IE 9]>
Tento kód je určený pouze pro prohlížeče IE verze nižší než 9
<![endif]-->

... takže skvěle, Microsofte. Máte zmrvené staré verze IE a teď je ani nemůžeme pořádně ladit.

Rychlost prohlížeče

Přednášející stále vychvaloval rychlost IE11 a navážel se do Chrome. Chápu, pro 99% lidí je Chrome známkou rychlosti, ale hanit konkurenční prohlížeče vážně není profesionální cesta :)

Každopádně pak byly předvedeny celkem zajímavé benchmarky, které ukazovaly, jak je IE11 rychlejší než Chrome. Na to mám dvě odpovědi:

Proč byly benchmarky na webu microsoft.com? Pak těžko budu věřit nezaujatosti a férovosti, když si vyladíte benchmark pro IE a ostatní prohlížeče v něm pohoří. Budu muset prozkoumat zdroják + zkusit otestovat v jiných (nemicrosoftích) testech, abych výsledkům uvěřil.
Proč tabulky a grafy s výsledky rychlostí obsahují staré verze prohlížečů? Zajímavé, že IE nacpete verzi 11, ale Chrome v testu byl 23 - 26, přičemž aktuální verze je 32. Nevěřím, že by Google nic nezlepšil, takže výkonostní test s půl roku starou verzí mi nepřijde zrovna relevantní. S čímž souvisí i to, že Chrome sype třeba 4 verze do roka, Microsoft vydá jednu verzi za 2 roky.
I kdyby byl IE11 rychlejší než nejnovější Chrome, tak rychlost opradu není všechno. Když se v IE pořádně nedá web ladit, celý prohlížeč padá a zamrzá, tak mi je vážně jedno, jestli se mi stránka načte o 0.05s rychleji :)

HTML5, CSS3

Více jak polovinu přednášky zabrala část o HTML5 a CSS3. Možná se to ostatním posluchačům líbilo, ale mně to přišlo naprosto nudné a zbytečné. Jelikož s HTML5 a CSS3 denně pracuji, psal jsem o tom bakalářku a aktivně sleduji nový vývoj, funkce a triky, tak pro mě tato část nepřinesla opravdu nic nového. Navíc v anotaci přednášky ani nic takového zmíněno nebylo.

Chápu, že když Mrkvosoft konečně v roce 2013 začal podporovat HTML5 a CSS3 elementy, které jeho starší verze nepodporují, tak o tom chce hlásat a chlubit se. Ale vzhledem k tomu, že HTML5 bylo představeno roku 2008 a celkem hojně se na webech využívá od 2011, tak je to trochu pozdě.

Bezpečnost prohlížeče

Posledním bodem byla bezpečnost prohlížečů, kdy nová verze IE odhalí snad 90% malware souborů ještě před jejich stažením (zatímco Chrome verze asi 26 prý jen 40%, a musí je napřed začít stahovat). Zaprvé opět pochybuji o objektivnosti testu, zadruhé mám snad antivir, který se o to postará, a zatřetí by mě zajímalo, kolik procent souborů IE označí jako malware, i když jím nejsou :)

Celkové zhodnocení

Program přednášky mne moc nenadchl. Témata, na která jsem se těšil, byla odbyta moc rychle, a zbytečně mnoho času bylo zabito věcmi, které znám (mnohdy i lépe, než přednášející).

Opomenu to, že přednášející koktal (ať už trémou, nebo kvůli vadě řeči), i když si myslím, že pokud chce firma svou prezentací zaujmout, měla by zvolit prezentujícího tak, aby oslovil a zaujal, což se vážně nepovedlo. Co ale opomenout nemohu, jsou jasné chyby ve výkladu (aneb vlastní fonty jsou prý v IE podporovány od verze 9, přičemž už šly použít v IE6 - sice pouze .EOT formát a dost omezeně, ale šly... A takových chybek tam bylo řečeno daleko víc...). Dále bych odsoudil dost pochybné vychloubání Microsoftu (od pochybných benchmark testů po prohlášení typu "v IE11 si můžete

<video>
zvětšit na celou obrazovku." ... Srsly??).

Zajímavou kapitolou je krásné (a neúčelné) předvedení malfunkčnosti microsoftích věcí - od pádu IE, chyb zobrazovaných v PowerPointu, po otevírání zdrojových HTML kódů ve Wordu.

Jestli mne přednáška měla přesvědčit o modernosti a úžasnosti IE a Microsoftu, tak se to silně nepovedlo. Spíše mne to utvrdilo v názoru, že je Microsoft zabržděný, produkty nefunkční a nedoladěné. Chápu, že se chtějí vyzdvihnout, plus za mě mají pro rychlost IE11, podporu (konečně) HTML5 a CSS3 a snahu zlepšit Developer Tools. Chybějící funkce a nefunkčnost některých věcí pro mne znamenají jediné - pro ladění webů zůstanu věrný Mozille a jejich FireBugu :)

Sdílet: